HAVALARDAN HEP…

İnsan bir çok olay ve durumdan etkilenen ve bunun doğrultusunda bedenen ve ruhen tepkiler veren bir varlıktır. Bu hassas yapımız her durumdan etkilendiği gibi havaların durumundan da etkilenebilmektedir.

 

Son zamanlarda hava durumlarının etkisi ile hepimiz ruhi değişimler yasamaktayız. Bahar yorgunluğu olarak adlandırılan bu ruhi değişim, bunalım süreçleri ve isteksizlikler kafalarda sorulara sebep olabiliyor. Bir gün gayet iyiyken belki bir hafta süren halsizlik hali baş gösterebiliyor. İçimizden “Allah Allah daha dün iyiydim. Ne oldu da kolumu dahi kaldırasım gelmiyor.” diye geçirirken bulabiliyoruz. Bunun yanı sıra, eskiden sevdiğimiz işleri, aktiviteleri yapmak istemiyor, uzak duruyoruz. Dostlarımız arıyor, telefonlara cevap verecek ve konuşacak takati kendimizde bulamıyoruz.

 

Korkmayın. Bu durum şu anda geçici bir süre ile sizinle beraber olacak. Elbette ki belirsizlikler insanı rahatsız eder. Ancak bu süreci kısaltmak ve daha sağlıklı geçirmek için beslenmemize dikkat etmemiz oldukça önemlidir. Ne yersen, osundur sloganı da esasında yediklerimizin hormonlar vasıtası ile ruhumuzu, duygularımızı ve düşünlerimizi etkilemesinden gelmektedir. Tabii ki düşünce ve duygular vasıtasıyla da davranışlarımız şekillenecektir.

 

Ara öğünlere önem vererek glisemik indeksi düşük bir beslenme yapılması ve akşamları ağır atıştırmalıklardan kaçınılması, bu sürece bir noktada yardımcı olacaktır. Ayrıca, iyi bir uyku için akşam içilen sarı kantaron çayı ile destekçi olunabilir. Sabahları aynı saatte kalkmaya ve akşam aynı saatte yatmaya özen göstererek, sabahları da 1 fincan şekersiz Türk Kahvesi içerek sağlam ve zinde kalmaya yardımcı olabiliriz. Gün içinde diyafram egzersizlerinizi ihmal etmeyerek hormonları kontrol edebiliriz.

 

Bu süreç uzar ve hayatınızı olumsuz yönde beklenilen sürenin üstünde etkilerse bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Sağlığınız ve siz değerlisiniz. Kendinizi ihmal etmemeniz dileğiyle…

Uzman Psikolog Sümeyye Arslan
PARLAK HAYAT PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ

Çağın Ofis ve Büro Mobilyaları için kaleme aldığı bu makale için Sümeyye Arslan a teşekkür ediyoruz. Hiç şüphesiz havaların, ortam şartlarının ve doğal ortamlarımızın gün geçtikce yok olurcasına betonlaşmamızın ve cevre kirliliğine duyarsızlığın artmasının da havalara etkisi kaçınılmaz. Biz Çağın Büro Mobilyaları olarak çevremize en az zararı vermek için mücadelemizi sürdürüyor ve müşterilerimizin çalışma alanlarında daha huzurlu ferah ve doğal kalabilmesine yönelik tasarımları hayata geçiriyoruz.

Ofis ve Büro mobilyaları sektörünü geliştirmeye yönelik yapmış olduğumuz çalışmalara sizlerde katkıda bulunmak isterseniz, gerek büro mobilyaları ve gerekse ofis mobilyaları konusunda istek öneri ve yayın talebinde bulunabilirsiniz. Lütfen paylaşmak istediğiniz bilgileri bize mail yoluyla cagin@caginburo.com a iletebilirsiniz.


Related Posts

Leave a comment